SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE - OŚRODEK PRZEMYSKI

Najczęstsze pytania dotyczące Rekolekcji dla małżeństw i Zakochanych

█  NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE WEEKENDOWYCH REKOLEKCJI DLA MAŁŻEŃSTW

1. Ile czasu trwają Rekolekcje dla małżeństw?

Rekolekcje weekendowe prowadzone przez nasz Ośrodek z reguły zaczynają się w piątek o godz. 18.00 a kończą się obiadem w niedzielę ok. 14. Najlepiej przyjechać pół godziny wcześniej, aby mieć czas na rozlokowanie.

2. Gdzie odbywają się Rekolekcje dla małżeństw i jak dojechać na miejsce?

Rekolekcje odbywają się w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Kalwaria Pacławska to malowniczo położona nad Wiarem wieś oddalona od Przemyśla o 23 km. Dojazd jest bardzo dobrze oznaczony drogowskazami. Stojący na szczycie wzgórza klasztor i kościół  OO. Franciszkanów Konwentualnych powstał w XVII wieku z fundacji Andrzeja Maksymiliana Fredry. Pierwotny zespół spłonął, ale w II poł. XVIII w. został odbudowany na nowo w stylu barokowym. W kościele uwagę zwraca słynący z cudów obraz Matki Boskiej zwanej Kamieniecką lub Pacławską. Ponadto zespół kalwaryjski tworzy 38 murowanych i 5 drewnianych kaplic rozłożonych pośród okolicznych lasów i wzgórz. Więcej informacji o Sanktuarium znajdziesz na stronie: www.kalwaria.franciszkanie.pl

3. Jakie są warunki zakwaterowania na Rekolekcjach dla małżeństw?

Każdego małżeństwo mieszka w osobnym pokoju z łazienką. Pościel jest na miejscu, trzeba zabrać ręczniki i przybory toaletowe. Zapewniamy oczywiście pełne wyżywienie.

4. Czy w czasie Rekolekcji dla małżeństw można dojeżdżać codziennie na spotkania z domu, czy konieczne jest nocowanie w ośrodku?

Podczas rekolekcji konieczne jest nocowanie w naszym Domu. Jest to ważne dla owoców warsztatów.

5. Czy na Rekolekcje dla małżeństw można przyjechać z małymi dziećmi?

Niestety, nie. Program rekolekcji jest intensywny i nie jesteśmy w stanie zapewnić w tym czasie opieki nad dziećmi. Ważne jest, aby uczestnicy mogli poświęcić czas warsztatów wyłącznie dla siebie. Dlatego zapraszamy na rekolekcje wtedy, kiedy dzieci będą mogły zostać pod czyjąś opieką w domu.

6. Chcielibyśmy uczestniczyć w Rekolekcjach dla małżeństw, ale pracujemy do późna w piątek. Czy możemy się spóźnić?

Bardzo zależy nam na tym, aby  wszyscy uczestnicy byli obecni od początku do końca rekolekcji. Zajęcia w piątek mają duże znaczenie dla wejścia w rytm ćwiczeń, są tam wyjaśniane podstawy naszej  metody, dlatego prosimy pary, aby zamiast się spóźniać, spróbowały zapisać się w takim terminie, kiedy będą mogły spokojnie wziąć udział w całym cyklu zajęć. Dotyczy to również wcześniejszych wyjazdów, ważne jest, aby ich nie  planować i  zostać do końca rekolekcji, gdyż tylko wtedy można doświadczyć w pełni dobrych skutków całego programu warsztatów.

7. Czy na Rekolekcjach dla małżeństw trzeba opowiadać o swoim życiu małżeńskim przy innych uczestnikach?

Intencją Spotkań Małżeńskich jest spotkanie małżonków we dwoje przy pełnym  uszanowaniu ich intymności. Nikt  nie zna rozmów małżonków, odbywają się one w ich pokojach. Nie oczekujemy od uczestników, aby dzielili się swoim doświadczeniami. Istnieje możliwość indywidualnego spotkania małżeństwa z kapłanami lub animatorami, ale wyłącznie na prośbę uczestników.

***

 █  NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE WEEKENDOWYCH REKOLEKCJI DLA ZAKOCHANYCH

1. Ile trwają Rekolekcje dla Zakochanych?

   Na "Rekolekcje dla Zakochanych" składa się jeden weekend, czyli piątkowy wieczór, sobota i niedziela.  Spotkanie w piątek rozpoczyna się o godz. 17.30 i kończy ok. godz. 20.00. W sobotę i w niedzielę zajęcia trwają w godz. od 9.00 - 18.30 z półtoragodzinną przerwą obiadową. W niedzielę na zakończenie jest rekolekcyjna Msza święta.

2. Czy Rekolekcje te zakładają konieczność noclegu?

   Nie. Rekolekcje są prowadzone bez noclegu i w związku z tym zapraszamy na nie pary zwłaszcza z Jarosławia i okolic. Oczywiście, jeśli byłaby taka konieczność, to możemy pomóc w znalezieniu noclegu w naszym mieście. 

3.  Czy mogę wziąć udział tylko w jeden dzień albo być obecny/ą na niektórych wykładach?

     Nie, Rekolekcje trzeba odbyć w całości. Nie ma możliwości skracania ich w jakikolwiek sposób.

4. Czy mogę przyjść na kurs sam/sama czy muszę być w parze?

     Ze względu na charakter Rekolekcji mogą w nich brać udział wyłącznie pary: narzeczonych lub poważnie myślących o swoim związku.

5. Czy trzeba się zapisywać? Czy można po prostu przyjść w danym terminie?

     W Rekolekcjach można uczestniczyć tylko po wcześniejszym zapisaniu się drogą mailową. Ilość par jest ograniczona.

6. Ile kosztują Rekolekcje i czy muszę płacić?

     Koszt Rekolekcji to 50 PLN na osobę. Jest to ofiara całkowicie dobrowolna. Można zapłacić całą kwotę, jak również mniej. Można również zapłacić więcej, wspomagając tych uczestników, którzy nie mogą sobie pozwolić na taką kwotę. Kwestia finansowa nie powinna być decydująca w podejmowaniu decyzji o uczestnictwie.

7. Jak mam wpłacić pieniądze?

     Ofiary zbieramy w trakcie spotkań, nie potrzeba dokonywać żadnych przedpłat.

8. Czy muszę przynieść jakieś dokumenty, papiery?

     Do brania udziału w Rekolekcjach nie są wymagane żadne dokumenty.

9. Czy dostanę jakieś zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich i nauk przedślubnych, które są konieczne do zawarcia związku i czy one będą ważne w każdej parafii?

     Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich i jest ono ważne w każdej parafii. Natomiast wymagane również do zawarcia związku nauki przedślubne musicie odbyć we własnym zakresie. Można oczywiście uczestniczyć w naukach prowadzonych w Klasztorze Ojców Dominikanów w Jarosławiu.

10. Czy trzeba być wierzącym, żeby brać udział w Rekolekcjach dla Zakochanych?

     Nie, jednak wymagany jest życzliwy stosunek do Kościoła katolickiego i jego nauki.

11. Czy na spotkaniu będą jakieś przerwy?

     Tak, co 1,5-2 godzin będzie przerwa na skorzystanie ze świeżego powietrza, mini-kawiarenki i toalety. W sobotę i niedzielę przewidziana jest również 1,5 godzinna przerwa obiadowa. Posiłki w tym czasie każdy sam sobie organizuje.

12. Czy będzie nudno? I czy będzie ględzenie nie wiadomo o czym?
     Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na pewno nie - przeczytaj świadectwa.

***