Najczęstsze pytania

█  NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE WEEKENDOWYCH REKOLEKCJI DLA MAŁŻEŃSTW

1. Ile czasu trwają Rekolekcje dla małżeństw?
Rekolekcje weekendowe prowadzone przez nasz Ośrodek z reguły zaczynają się w piątek o godz. 18.00 a kończą się obiadem w niedzielę ok. 14. Najlepiej przyjechać pół godziny wcześniej, aby mieć czas na rozlokowanie.

2. Gdzie odbywają się Rekolekcje dla małżeństw i jak dojechać na miejsce?
Rekolekcje odbywają się w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. Kalwaria Pacławska to malowniczo położona nad Wiarem wieś oddalona od Przemyśla o 23 km. Dojazd jest bardzo dobrze oznaczony drogowskazami. Stojący na szczycie wzgórza klasztor i kościół  OO. Franciszkanów Konwentualnych powstał w XVII wieku z fundacji Andrzeja Maksymiliana Fredry. Pierwotny zespół spłonął, ale w II poł. XVIII w. został odbudowany na nowo w stylu barokowym. W kościele uwagę zwraca słynący z cudów obraz Matki Boskiej zwanej Kamieniecką lub Pacławską. Ponadto zespół kalwaryjski tworzy 38 murowanych i 5 drewnianych kaplic rozłożonych pośród okolicznych lasów i wzgórz. Więcej informacji o Sanktuarium znajdziesz na stronie: www.kalwaria.franciszkanie.pl

3. Jakie są warunki zakwaterowania na Rekolekcjach dla małżeństw?
Każdego małżeństwo mieszka w osobnym pokoju z łazienką. Pościel jest na miejscu, trzeba zabrać ręczniki i przybory toaletowe. Zapewniamy oczywiście pełne wyżywienie.

4. Czy w czasie Rekolekcji dla małżeństw można dojeżdżać codziennie na spotkania z domu, czy konieczne jest nocowanie w ośrodku?
Podczas rekolekcji konieczne jest nocowanie w naszym Domu. Jest to ważne dla owoców warsztatów.

5. Czy na Rekolekcje dla małżeństw można przyjechać z małymi dziećmi?
Niestety, nie. Program rekolekcji jest intensywny i nie jesteśmy w stanie zapewnić w tym czasie opieki nad dziećmi. Ważne jest, aby uczestnicy mogli poświęcić czas warsztatów wyłącznie dla siebie. Dlatego zapraszamy na rekolekcje wtedy, kiedy dzieci będą mogły zostać pod czyjąś opieką w domu.

6. Chcielibyśmy uczestniczyć w Rekolekcjach dla małżeństw, ale pracujemy do późna w piątek. Czy możemy się spóźnić?
Bardzo zależy nam na tym, aby  wszyscy uczestnicy byli obecni od początku do końca rekolekcji. Zajęcia w piątek mają duże znaczenie dla wejścia w rytm ćwiczeń, są tam wyjaśniane podstawy naszej  metody, dlatego prosimy pary, aby zamiast się spóźniać, spróbowały zapisać się w takim terminie, kiedy będą mogły spokojnie wziąć udział w całym cyklu zajęć. Dotyczy to również wcześniejszych wyjazdów, ważne jest, aby ich nie  planować i  zostać do końca rekolekcji, gdyż tylko wtedy można doświadczyć w pełni dobrych skutków całego programu warsztatów.

7. Czy na Rekolekcjach dla małżeństw trzeba opowiadać o swoim życiu małżeńskim przy innych uczestnikach?
Intencją Spotkań Małżeńskich jest spotkanie małżonków we dwoje przy pełnym  uszanowaniu ich intymności. Nikt  nie zna rozmów małżonków, odbywają się one w ich pokojach. Nie oczekujemy od uczestników, aby dzielili się swoim doświadczeniami. Istnieje możliwość indywidualnego spotkania małżeństwa z kapłanami lub animatorami, ale wyłącznie na prośbę uczestników.

 █  NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE WEEKENDOWYCH REKOLEKCJI DLA ZAKOCHANYCH

1. Ile trwają Rekolekcje dla Zakochanych?
   Na „Rekolekcje dla Zakochanych” składa się jeden weekend, czyli piątkowy wieczór, sobota i niedziela.  Spotkanie w piątek rozpoczyna się o godz. 17.30 i kończy ok. godz. 20.00. W sobotę i w niedzielę zajęcia trwają w godz. od 9.00 – 18.30 z półtoragodzinną przerwą obiadową. W niedzielę na zakończenie jest rekolekcyjna Msza święta.

2. Czy Rekolekcje te zakładają konieczność noclegu?
Nie. Rekolekcje są prowadzone bez noclegu i w związku z tym zapraszamy na nie pary zwłaszcza z Jarosławia i okolic. Oczywiście, jeśli byłaby taka konieczność, to możemy pomóc w znalezieniu noclegu w naszym mieście. 

3.  Czy mogę wziąć udział tylko w jeden dzień albo być obecny/ą na niektórych wykładach?
    Nie, Rekolekcje trzeba odbyć w całości. Nie ma możliwości skracania ich w jakikolwiek sposób.

4. Czy mogę przyjść na kurs sam/sama czy muszę być w parze?
     Ze względu na charakter Rekolekcji mogą w nich brać udział wyłącznie pary: narzeczonych lub poważnie myślących o swoim związku.

5. Czy trzeba się zapisywać? Czy można po prostu przyjść w danym terminie?
    W Rekolekcjach można uczestniczyć tylko po wcześniejszym zapisaniu się drogą mailową. Ilość par jest ograniczona.

6. Ile kosztują Rekolekcje i czy muszę płacić?
   Koszt Rekolekcji zależy od ośrodka, który wybierzecie.

7. Czy muszę przynieść jakieś dokumenty, papiery?
     Do brania udziału w Rekolekcjach nie są wymagane żadne dokumenty.

8. Czy dostanę jakieś zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich i nauk przedślubnych, które są konieczne do zawarcia związku i czy one będą ważne w każdej parafii?
     Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich i jest ono ważne w każdej parafii. Natomiast wymagane również do zawarcia związku nauki przedślubne musicie odbyć we własnym zakresie. Można oczywiście uczestniczyć w naukach prowadzonych w Klasztorze Ojców Dominikanów w Jarosławiu.

9. Czy trzeba być wierzącym, żeby brać udział w Rekolekcjach dla Zakochanych?
     Nie, jednak wymagany jest życzliwy stosunek do Kościoła katolickiego i jego nauki.

10. Czy na spotkaniu będą jakieś przerwy?
     Tak, co 1,5-2 godzin będzie przerwa na skorzystanie ze świeżego powietrza, mini-kawiarenki i toalety. W sobotę i niedzielę przewidziana jest również 1,5 godzinna przerwa obiadowa. Posiłki w tym czasie każdy sam sobie organizuje.

11. Czy będzie nudno? I czy będzie ględzenie nie wiadomo o czym?
     Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na pewno nie – przeczytaj świadectwa.